Про радон для «чайників»

25 11 2016
Про радон для «чайників»

Радон — хімічний елемент з атомним номером 86 в таблиці Менделєєва. У звичайних природних умовах являє собою інертний газ без кольору, запаху і смаку. У природі виникає внаслідок розпаду ядер ізотопів урану, торію та інших радіоактивних хімічних елементів.

 

Концентрація радону в повітрі не є постійною і залежить від конкретних геологічних умов місцевості, а також від антропогенного впливу на навколишнє середовище. Найбільший вміст радону внаслідок діяльності людини фіксується в місцях розробки родовищ радіоактивних металів, навколо підприємств, що здійснюють їх переробку, а також в кар'єрах, в яких видобувається граніт та інші корисні копалини. Підвищений вміст радону нерідко фіксується всередині різних будівель, при будівництві яких використовувався граніт і будівельні матеріали, виготовлені з нього.

 

Оскільки радон є одним з найважчих газів і не вступає в реакцію з іншими хімічними елементами, його найвища концентрація спостерігається на нижніх рівнях будівель — в підвалах і на перших поверхах.

 

В цілому, радон і продукти його розпаду складають більше половини ефективної дози опромінення, яку людина сумарно отримує з природних і техногенних джерел. Небезпека радону полягає в тому, що його розпад в дихальній системі людини викликає мікроопік внутрішніх поверхонь легенів і бронхів, що значно підвищує ризик захворювання на рак легенів.

 

Радон не є «довгоживучим» радіоактивним елементом. Період напіврозпаду його найбільш стабільного ізотопу 222Rn становить менше чотирьох діб. Додаткова складність для його виявлення полягає в тому, що радон не "прописаний" в граніті та інших будівельних матеріалах, а утворюється внаслідок розпаду «материнських» радіоактивних речовин, що містяться в елементах конструкцій будівель. В залежності від стану конструкцій будівлі, погодних умов і характеристик будівельних матеріалів рівень концентрації радону в повітрі усередині приміщень може швидко змінюватись. Для виявлення радону потрібне спеціалізоване обладнання та відповідна кваліфікація дозиметристів, які проводять дослідження.

 

Заходами щодо попередження ураження людини радоном є постійний контроль повітря в приміщеннях, ізоляція та видалення виявлених джерел радону, а також якісна вентиляція всіх приміщень.

 


 

ТОРОН БУД-СЕРВІС
Радіологічні дослідження приміщень всіх типів
Очищення систем вентиляції та кондиціювання
+38 (050) 189-46-38
+38 (068) 118-93-88
+38 (067) 501-99-49