Про цезій для «чайників»

26 12 2016
Про цезій для «чайників»

Цезій — хімічний елемент, метал. Атомний номер в таблиці Менделєєва — 55.

 

Природний цезій-133 являє собою стабільний нуклід, що не несе загрози здоров'ю людей і тварин. Однак вченим відомі 39 штучних ізотопів цезію, найбільш небезпечним з яких є цезій-137.

 

Стабільний цезій-133 присутній в організмі людини і тварин та виконує відведену йому природою біологічну функцію, беручи участь в обміні речовин. Крім того, природний цезій широко застосовується в оптичній техніці, джерелах світла, детекторах іонізуючого випромінювання, різних акумуляторах, медицині і фармакології.

 

Найбільш небезпечний радіоактивний ізотоп цезію-137 виникає в результаті поділу ядер ізотопів урану, які використовуються в реакторах атомних електростанцій. Період напіврозпаду цезію-137 становить трохи більше 30 років.

 

За умови дотримання правил безпеки при експлуатації АЕС, переважна кількість цезію-137 залишається всередині реактора, його викиди в навколишнє середовище не є значними, не перевищують безпечний рівень і не несуть загроз здоров'ю людей і тварин. Небезпечні для людей і тварин ситуації виникають, як правило, в результаті аварій на АЕС або підприємствах з переробки ядерних відходів, а також у випадках порушень правил поводження з радіоактивними матеріалами.

 

При викидах в зовнішнє середовище цезій-137 концентрується у верхніх шарах ґрунту, потрапляючи при цьому в рослини і гриби, які, в свою чергу, «транспортують» радіоактивний цезій в організми сільськогосподарських тварин. В організм людини цезій-137 потрапляє, головним чином, разом з їжею і поступово (протягом декількох днів після потрапляння) через кровоносну систему накопичується переважно в м'язових тканинах. Концентрація цезію-137 в м'язах починає знижуватися на 4-5-у добу після проникнення в організм. Природним чином половина цезію-137, який накопичив організм людини, виводиться з м'язів, легенів і скелета за 140 діб, з внутрішніх органів – за 42-98 діб. Основним шляхом виведення цезію-137 з організму є сечова система і товстий кишечник.

 

При потраплянні в організм цезій-137, що є джерелом бета- і гамма-випромінювання, викликає іонізацію молекул, що в свою чергу призводить до загибелі клітин організму і виділення великої кількості токсинів. Також цезій-137 може стати причиною розвитку саркоми.

 

Заходами з профілактики потрапляння цезію-137 в організм людини є дотримання санітарних норм при приготуванні їжі і регулярний радіологічний контроль харчових продуктів та ґрунту.

 


 

ТОРОН БУД-СЕРВІС
Радіологічні дослідження приміщень всіх типів
Очищення систем вентиляції та кондиціювання
+38 (050) 189-46-38
+38 (068) 118-93-88
+38 (067) 501-99-49