Найбільш радіаційно неблагополучні регіони України

7 11 2016
Найбільш радіаційно неблагополучні регіони України

Найбільш неблагополучними у відношенні радіаційного забруднення територіями в Україні є ділянки в районі Жовтих Вод, Кривого Рогу, Кропивницького, Кам’янського, і Вараша, пише видання Обозреватель


Жовті Води (Дніпропетровська обл..)

Особливістю ґрунтів регіону, в якому знаходяться Жовті Води, є високий вміст урану, а також виділення радону – радіоактивного газу без кольору, запаху та смаку.
За словами завідуючого лабораторією радіоекологічної безпеки і радіаційного моніторингуу Українського науково-дослідного інституту екологічних проблем Григорія Коваленко, джерелом радону в районі Жовтих Вод є пусті породи із шахтних відвалів. Проблема посилюється тим, що місцеві жителі використовували шахтні відвали для облаштування фундаментів житлових будинків.
За результатами контрольних вимірювань, які було здійснено у 2004 році, в будинках приватного сектора виявлено перевищення гранично допустимих норм концентрації радону в 5-17 разів. Крім того, додаткові проблеми місту і його жителям створило техногенне забруднення, яке виникло в результаті діяльності підприємств з видобутку і переробки урану (до 1990 р).


Кривий Ріг (Дніпропетровська обл.)

Забруднення Кривого Рогу радоном почалося в 1946 р, коли в його північній частині було відкрито перше в Україні родовище урану. З 1967 року видобуток уранових руд провадився безпосередньо на території міста, що призвело до його поверхневого радіоактивного забруднення. Проблема ускладнена тим, що відвали гірських порід використовувалися для виготовлення будівельних матеріалів.


Кропивницький (колиш. Кіровоград)

У 2009 р в місті було зафіксовано підвищений вміст радону-222. Вчені вважають, що причиною цього є підвищений вміст урану в місцевому ґрунті і породах, що лежать на глибині. Також у фахівців є серйозні претензії до якості водопровідної води.
Головним джерелом радіоактивних речовин є відвали шахтних порід урановидобувних підприємств, скидання шахтних вод і викиди в атмосферне повітря.


Кам'янське (колиш. Дніпродзержинськ, Дніпропетровська обл.)

Джерелом високої концентрації в місті продуктів розпаду урану-238, радію-226, полонію-210 і свинцю-210, на думку Г. Коваленко, є сховище відходів Придніпровського хімічного заводу, який займався переробкою уранових руд з 1944 по 1991 рр. Крім того, на потужність опромінення жителів міста також впливає робота місцевих коксохімічних підприємств.


Вараш (колиш. Кузнецовськ, Рівненська обл.)

Джерелом радіаційної небезпеки в Вараші є питна вода, яку місто бере з річки Стир. У 2 км від міста вище за течією розташована Рівненська АЕС, яка не має власного ставком-охолоджувачем. Свої дебалансні води станція скидає в річку. В результаті в Стир потрапляють різноманітні радіонукліди, які не може затримати система очищення вод АЕС. Найнебезпечніший з них — тритій (радіоактивний ізотоп водню)

 


 

ТОРОН БУД-СЕРВІС
Радіологічні дослідження приміщень всіх типів
Очищення систем вентиляції та кондиціювання
+38 (050) 189-46-38
+38 (068) 118-93-88
+38 (067) 501-99-49