«Домашня» радіація

27 02 2019
«Домашня» радіація

Вважається, що головними джерелами радіоактивного випромінювання в наших домівках є елементи будівельних конструкцій. Також серед загалу розповсюджені міфи щодо нібито радіаційної небезпеки, яку становлять сучасні побутові прилади – мікрохвильові печі, Wi-Fi-роутери, мобільні телефони, тощо.

 

Дійсно, будматеріали можуть бути джерелом радіаційного випромінювання. Проте таке випромінювання, зазвичай, не перевищує показники природнього радіаційного фону і не становить небезпеку здоров’ю і життю людини. Усі мінеральні будівельні матеріли – граніт, цегла, бетон, кахельна плитка – виробляються з натуральної сировини, що видобувається з поверхні землі або з її глибин. Відповідно, усі ці матеріали зберігають природні властивості пластів (у т.ч. і радіаційні), із яких вони були добуті.

 

Але деякі заходи безпеки все ж таки треба застосовувати. До матеріалів, що «фонять» найбільше, відносяться граніт, туф, пемза. Ці матеріали продукують досить значну кількість радону. Тому не слід використовувати їх для внутрішнього оздоблення приміщень. Також слід уникати зайвого використання для оздоблення кахельної плитки. Дослідження показують, що в невеликих замкнутих приміщеннях, які, до того ж, ще й не мають достатньої вентиляції (санвузли, підвальні приміщення, тощо), показники радіаційного фону в безпосередній близькості до кахелю можуть перевищувати допустиму норму у декілька разів.

 

В той же час, слід відмітити, що всупереч існуючим міфам, рівень радіаційного випромінювання бетону нижчий, ніж у цегли, фон силікатної цегли нижчий, ніж у цегли червоної, а фон будівельної деревини нижчий, ніж у мінеральних будматеріалів. Звісно, за умови, що сировина для них видобута в безпечних у радіаційному відношенні місцях, а їх виробництво відбувалось згідно санітарних норм і правил. І у цьому пункті можуть виникнути проблеми. Нажаль, не всі виробники і постачальники будматеріалів приділяють належну увагу питанням радіаційної безпеки. Тому буде зовсім не зайвим провести дозиметричну перевірку власної домівки. Багато часу це не потребує, коштує не дорого, особливо у порівнянні з сумами, які можуть бути витрачені на діагностування і лікування захворювань, що виникли внаслідок довготривалого радіаційного опромінювання, якого ви, можливо, зазнаєте у власному домі.

 

Щодо микрохвильових печей, смартфонів і роутерів, випромінювання, яке вони продукують, має іншу фізичну природу і не є радіоактивним. Всі твердження про їх радіаційне небезпеку є не що інше, як порожні вигадки.

 

 


 

ТОРОН БУД-СЕРВІС
Дозиметричні дослідження приміщень всіх типів
Очищення систем вентиляції та кондиціювання
+38 (050) 189-46-38
+38 (068) 118-93-88
+38 (067) 501-99-49