«Домашня» радіація. Частина 2

20 03 2019
«Домашня» радіація. Частина 2

Окрім будівельних и оздоблюючи матеріалів в наших домівках є також й інші джерела радіоактивного випромінювання, які для не фахівця можуть здатися дещо неочікуваними.

 

1. Глиняний посуд.

 

Сировина для глиняного посуду, як и сировина для виробництва будматеріалів, видобувається з надр землі, отже, є одним з джерел природнього радіаційного фону. Однак варто звернути увагу на посуд з каоліну (білої глини). Цей різновид глини має здатність утримувати ізотопи торію і урану. В разі, якщо каолін, з якого вироблено посуд, видобуто поблизу уранових родовищ, такий посуд підлягає обов’язковій перевірці. В той же час, не варто лякатися присутності каоліну в деяких ліках. Каолін для використання у фармакології проходить прискіпливу перевірку и не несе загрозу здоров’ю людини.

Також не буде зайвим перевірити на радіоактивне випромінювання керамічний посуд, який вироблено до 60-х років минулого століття. В червоній та помаранчевій поливі, якою в ті часи прикрашали гончарні вироби, можуть міститься солі урану.

 

2. Кришталевий посуд.

 

Кришталевий посуд може бути небезпечним позаяк у ньому є свинець, який у великій кількості не тільки токсичний, але й може містити деяку кількість радіоактивних ізотопів. В той же час, кришталь не виділяє радон, тому абсолютно безпечно для вашого здоров’я може знаходитись поза склом на полицях в якості елемента інтер’єру.

 

3. Старовинні прикраси.

 

Для декорування старовинних прикрас досить часто використовували яскраві поливи, в яких міститься окис урану. Радіоактивний фон у безпосередній близькості до таких прикрас може у десятки разів перевищувати допустимі норми. Тому, якщо прикраси не перевірено, буде цілком доцільним утриматись від їх носіння на собі.

 

4. Предмети, що світяться у темноті.

 

У середині минулого століття стрілки компасів, годинників, перемикачі та індикатори на панелях різних приладів, а також сувеніри, ялинкові прикраси і навіть дитячі іграшки покривались спеціальною речовиною що світиться, до складу якої входив радій-226.

 

5. Оптичні прилади.

 

Лінзи для об’єктивів фотоапаратів, кінокамер, біноклів, підзорних труб, мікроскопів, а також лупи, які вироблено до 60-х років минулого століття, можуть містити в собі радіоактивний торій. Такі лінзи легко розпізнати по їх легкому жовтуватому забарвленні. В той же час, рівень радіоактивного випромінювання на поверхні цього скла не перевищує рівень випромінювання у салоні літака, що летить на висоті 8-10 км.

 

6. Тритієві брелоки і попереджувальні знаки, що світяться.

 

Ці вироби містять тритій – радіоактивний ізотоп водню (надважкий водень).

 

 


 

ТОРОН БУД-СЕРВІС
Дозиметричні дослідження приміщень всіх типів
Очищення систем вентиляції та кондиціювання
+38 (050) 189-46-38
+38 (068) 118-93-88
+38 (067) 501-99-49